Warning: file_exists() [function.file-exists]: open_basedir restriction in effect. File(/home/bizansbizans.com/httpdocs/wp-content/plugins/sitepress-multilingual-cms/compatibility-packages/plugins/inc.php/load.php) is not within the allowed path(s): (/home/bizansbizans.com/httpdocs:/home/bizansbizans.com/tmp:/tmp:/home/bizansbizans.com/moodledata) in /home/bizansbizans.com/httpdocs/wp-content/plugins/sitepress-multilingual-cms/inc/compatibility-packages/functions-packages.php on line 41
Bizans Para Birimi ; : Bizans Bizans // bizansbizans.com

Bizans Para Birimi ;

BB
Tarih: 31 Temmuz 2012

Batı Roma’nın yıkılmasından sonra Doğu Roma imparatorluğunda iki farklı tip para kullanıldı.  Bunların ilki Solidus denilen altın sikke ve diğeri de yine değerli olan Bronz paradır. Nümismatik açısından Bizans para biriminin kabul gördüğü tarih, geç Roma İmparatorluğu para sistemini 498 yılında reforme eden Anastasius ile başlar ve o tarihten itibaren Altın Para Solidus ve bronz para Nummi olarak isimlendirilir. Düşük miktarda para gerektiren işlemlerde kullanılmak üzere yeni bronz sikkeler değişik değerlerde basıldı. Bunlar 40 Nummi, 20 Nummi, 10 Nummi ve 5 Nummidir. Paranın bir yüzünde imparatoru karakterize eden bir portresi diğer yüzünde ise paranın değerini gösteren işaret mevcuttu(M=40,K=20,I=10,E=5). Bunun dışında nadiren olarak gümüş para da basılırdı. Sürekli basılmayan ancak belirli dönemlerde basılan ve ağırlığı 7,5gr ve 8,5gr arasında değişen Miliaresion gümüş para birimiydi. İlk olarak 6.yy başlarında basılmasına rağmen en çok kullanıldığı dönem 7. Ve 9.yy’lar arasıdır.

 

Altın Solidus, imparator Romanos Argyros (1028–1034)’un 1030 yılında altın solidus’un ayarını düşürmesine kadar uluslararası ticarette standart para birimi olarak değerini korudu. O döneme kadar solidus 955-980 ayar civarındaydı ki bu da neredeyse saf altın demektir. Dokuzuncu yüzyılın başlarında dörtte-üç ağırlığında soliduslar standartlar ile birlikte basılıp pazara sunulmaya başlandı. Bu yüzyıldan sonra dörtte üç ağırlıkta olan solidus ‘Tetarteron’ ve standart ağırlıkta olan solidus ise ‘Histamenon’ olarak isimlendirildi. Ancak Tetarteronlar onuncu yüzyıla kadar pek rağbet görmedi. Tam ağırlıklı soliduslar 4,48gr olarak basılırdı. Ancak Romanos Diogenis tahta olduğunda solidustaki altın oranı sadece %15 değerindeydi. Bu dönem ekonomik açıdan imparatorluğun büyük sıkıntılar yaşadığını anlayabiliyoruz. Aleksios I Komnenos (1081-1118) zamanında değeri düşürülmüş soldus basımına son verildi. Altın ayarı 0,900-0,950 olan hyperpyron basılmaya başlandı. Hyperpyron Solidustan biraz daha inceydi. Daha sonraki yıllarda ayarı sürekli olarak düşürülse de imparatorluğun yok olduğu 1453 yılına kadar tedavülde kaldı. 1400 yılından sonra ticaretteki öneminin artmasından dolayı uluslararası ticarette standart olan para birimi Venedik dükası olmuştur.

Nummi

Bronz Nummi açısından para sistemi; yedinci yüzyılda 40 Nummi’nin ( aynı zamanda follis denmeye başlanmıştır) boyutunun küçültülüp basılan tek bronz para olmasıyla değişmiştir. Justinian II folls boyutunu eski haline getirmek için uğraştıysa da yıllar geçtikçe follis ağırlığı ve boyutu azalmaya devam etti. Onuncu yüzyılda Anonimus Follis denilen ilk dönem sikkelere benzeyen imparator resimli sikkeler basılmaya başlandı. Ve bahsi geçen anonim follislerde XRISTOS/BASILEUS/BASILEON ( Hz. İsa, Kral, Krallar) yazıyordu. Daha sonrasında da fincan şekilli scyphate ve traki de denilen değeri düşürülmüş altından basılmış electrum ve düşük değerli gümüşten billon kullanıma başlanmıştır. Paranın saklanması ve taşınması açısından kolaylık olduğu düşünülerek bu şekilde para basıldığı düşünülüyor ancak gerçek sebebi henüz net olarak anlaşılmış değildir.

 


Yorum Yap

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

BB
EtiketlerBB
EtiketlerBB